Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Sinop Pidesi

Sinop Pidesi
Fotoğraf: “Sinop Pidesi”, Nurettin Mert Aydın, 2009

“Aman yahu! Her yerin de pidesi meşhur maşallah!” dediğinizi duyuyorum. Pide olmazsa olmazlarım arasında olmamakla beraber Sinop’ta çay bahçelerinde kahvaltı tercihi olarak kullanmaktan çekinmeyeceğim bir seçenek.

Sinop pidesi dediğimiz aslında bildiğimiz, açık yapılan, kıymalı pide. Ya da bilmediğiniz. Harcında kıyma, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlar var ve kavrularak hazırlanıyor. Kavrulmuş harç yumurta ile de harmanlanıp yayılıyor. Boş yer kalmıyor. Yaklaşık bir parmak kalınlığında oluyor ve yedikçe yiyesiniz geliyor. Çoğu yerler kavrulmuş harçla yapılan pideyi kapalı sunuyor çünkü hamur taşımayıp yırtılabiliyormuş açık olduğunda. Sinop pidesinde böyle sorunlar yok. Gönül rahatlığıyla, yırtmadan, yırtılmadan yiyebiliyorsunuz.

Sinop pidesini nerede yiyelim?

Sinop’un uzun ana caddesi olan Sakarya Caddesi’nin bir alt paralel sokağında, Lezzet Pide ve Yemek Salonu‘nda (Camikebir Mah. Batur Cad. No: 5 – 0 368 261 52 21) bu pidenin tadına bakabilirsiniz. Pidenizi hazırlatıp paket yaptırıp sıcacık çay ile birlikte, denize nazır tüketmenizi tavsiye ediyorum. Yumurtalı kaşarlı pidenin tadına bakmayı da ihmal etmeyin.


IMG_3083
Fotoğraf: “Bol Yumurtalı”, Nurettin Mert Aydın, 2014

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

2 Comments

  1. pide konusunda belediyenin karşısındaki namlı pide ve yalı mevkindeki körfez lokantasını tavsiye ederim. özellikle körfez lokantasından pidenizi alıp hemen karşıda bulunan balıkçı parkında çay bahçelerinde keyifle yiyebilirsiniz.

    • sinopturu

      Mayıs 23, 2015 at 10:46 am

      Namlı Pide’yi denemedim ama Körfez (Körfez 2) lokantasına eskiden giderdim. Son zamanlarda uzun bekleme süreleri ve müşteri ile olan iletişimlerinin değişmesi yüzünden pek tercih etmiyorum ne yalan söyleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑