Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Balık

Kiremitte Çarpan
Fotoğraf: “Kiremitte Çarpan (Ayışığı)”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Bir kere daha söylüyorum. Hamur işi restoranları balık restoranlarına oranla sayıca fazlalar. Ezici çoğunluk. Siz de haklısınız. Hamur işi, hamur işi nereye kadar? Bünye gördükçe o taze palamutları, lüferleri, kalkanları tezgahta, balık istiyor…

Dışarıda yemek için balık tavsiyelerimden önce size bir adet sinop usulü palamut tarifi vermek istiyorum. Yaparsanız pişman olmazsınız. Palamutu ayıklattırdıktan sonra (sadece iç temizlik, orta kılçık alınması ve kafa – kuyruk uçurulmasından sonra) yıkayıp unlayıp tavada şöyle bir kızartıyoruz. (Tavanız yapıştıran cinsten ise yağlamayı unutmayın!) Yani palamutu ortadan ikiye kitap gibi açıyorsunuz, unluyorsunuz ve her iki yüzünü de kızartıyorsunuz. Bu işlemden sonra palamutu bir yere alıyoruz ki birazcık dinlensin. O sırada bir tavaya piyazlık soğan (bolca) koyup yağ ekleyip kavuruyoruz. İçine sarımsak eklemeyi de ihmal etmeyin! Azıcık kavurduktan sonra küp küp doğranmış domatesleri ve ince kıyılmış biberleri de ekleyip kavurmaya devam… Bir tutam tuz, bir tutam karabiber… Son olarak kıyılmış maydonozu ekleyip harmanlıyoruz.

Dinlenen palamutumuzu yine kitap gibi açıp sırtı yere gelecek şekilde (deri kısmı altta) fırın tepsisine koyuyoruz ve harcımızı içine boca edip yayıyoruz. Yani palamutumuz harcımızın altında tabak gibi kalıyor. Tepsiyi böylece fırına sürüp kızarma ve pişme işlemi bitene kadar fırınlıyoruz. Sonra da afiyetle yiyoruz.

Balığı nerede yiyelim?

Sinop’ta dışarıda balık yemek istediğimde çok fazla seçenek gelmiyor aklıma. Ayışığı, Beyaz Ev ya da Okyanus Balık Evi.

Ayışığı ve Beyaz Ev hemen hemen aynı yol üzerindeler. Şöyle tarif etmek istiyorum: Şehirden plajlar (bahçeler) mevkiine giderken (alt yoldan, orman yolundan) dümdüz ilerlerken Yuvam Plajı girişini geçince sol aşağıya doğru kıvrılarak Ayışığı’na ulaşabiliyorsunuz.

Ayışığı aslında apart oteller ve plajı mevcut olan güzel ve modern bir tesis. Yemek tercihinizi akşam saatlerinizde yaparsanız canlı müzik, ay ışığı ve deniz eşliğinde balığınızı yiyebilirsiniz. Benim favorim kiremitte çarpan. Çarpan balığı çirkin, dikenli ve pek sevilmeyen bir balık olmasına rağmen bembeyaz, kılçıksız eti ile çok güzel lezzetler yaratmak mümkün. Ayışığı’nda da kiremitte tereyağlı, kaşara gömülmüş olarak sunuluyor. Dilerseniz yanında eşsiz kırmızı şaraplardan da içebilirsiniz. (Ya da rakı, ya da kola… Keyfiniz ne istiyorsa!)

Beyaz Ev ise plajlar (bahçeler) mevkiinden gitmeye devam ettiğinizde karşınıza çıkan Mobil mevkii’nde sahilin üstünde konuçlandırılmış özel bir motel aslında. Kalmak için de muazzam bir yer burası. Kahvaltısı da özel, manzarası da. Yine en güzel balık yemekleri de burada yapılıyor. Mevsim balıklarından, ızgara balıklardan tatmak istiyorsanız ve denize en yakın olmak istiyorsanız Beyaz Ev’e uğramayı ihmal etmeyin!

Liman ve tersane bölgesinde balık yemek için bir yer arıyorsanız tercihinizi pekala yeni açılan Okyanus Balık Evi‘nden yana kullanabilirsiniz. Yeni açılan dediğime bakmayın 😉 Yıllardır Zeki Bey ve oğlu Mert’in işlettiği Mevsim Balıkçılık’tan aldığımız mükemmel balıkların bir uzantısı Okyanus Balık Evi.

Birbirinden güzel balık ve deniz ürünleri yemeklerini güzel bir ortamda yiyebileceğiniz bu restoran hemen tersanede tarihi Ziraat Bankası binasına doğru bakıyor. Mevsim Balıkçılık’ın üst katı zaten.

Menüdeki seçenekler sizi kesmediyse balıkçı tezgahındaki nadir balıkları hak ettikleri şekilde hazırlatabilirsiniz. Yolunuz düşerse balık çorbası denemeyi sakın ihmal etmeyin 😉

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

2 Comments

 1. limanda nerde yiyebiliriz uzağa gitmeden……..

  • Merhaba,

   Limandan uzaklaşmak istemiyorsanız tersanede Okyanus Balık Evi’ni deneyebilirsiniz. Limanda marinaya paralel uzanan yolda yer alıyor. Altında balıkçı dükkanı var, üst katında ise balık evi.

   Uzun yıllardır Sinop’ta balıkçılık yapan Zeki Bey ve oğlu Mert’in açmış olduğu yeni, lezzetli, temiz ve güzel bir mekan.

   Tavsiye ederim 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑