Bonfile Tabağı
Fotoğraf: “Bonfile Tabağı (Barınak)”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Sinop’un kırmızı et kalitesinden bahsetmiştim Kuyu Kebabı ve Kasap Köftesi hakkında yazdığım yazıda. O nedenle o mevzuyu geçiyorum ve direkt olarak bonfile tabağına geliyorum. Durağımız yine Barınak Café. Barınak Café ile ilgili bilgiye Karışık Pizza ile ilgili yazdığım yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bonfile tabağına baktığımızda alışık olmadığımız bir sunum görüyoruz. En azından bana öyle geliyor. Tabakta ızgara bonfile et, kaşarlı spagetti, sahanda yumurta, salatalık ve domates ve limon dilimleri bulunuyor. Her ne kadar Amerikan yaşam tarzını yakından bilmesem de duyduğum ve filmlerde izlediğim kadarıyla tam onlara göre bir tabak olduğunu söyleyebilirim. Bu hipotezimden yola çıkarsak akla Amerikalıların bu işte bir parmağı olup olamadığı sorusu geliyor. Sonra bir zamanlar Sinop’ta aktif olarak yer alan Radar aklıma geliyor. Evet, doğru. Bir zamanlar Amerikalıların Rusları gözetlemek için kullandıkları, Ada mevkiinin üstünde konuçlandırılmış askeri bir bölge vardı. (Varmış) Haliyle orada çalışan Amerikalılar şehre indiklerinde çeşitli taleplerde bulunmuş olabilirler. Hatırlıyorum, bir aralar Sinop’ta Ray-Ban gözlük ve şapka modası vardı. Radar’da çalışan yakınlara dolar verilir ve gözlük, şapka almaları istenirdi. Herkes böyle bağır açık, koca Ray-Ban’ler gözlerde gezinirlerdi. Kimbilir? Belki de Sinop’un bu kadar modern ve açık olmasının nedeni bu Amerikalılardır…

Her neyse, konumuza geri dönelim. Bonfile tabağı iştah açıcıdır ve tam bir öğün dolusu enerjiyi size tek bir tabakta sunar. Barınak Café’ye ikinci bir şans verirseniz siparişinizi bonfile tabağından yana kullanın.

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.