Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Kuyu Kebabı ve Kasap Köftesi

Kuyu Kebabı
Fotoğraf: “Kuyu Kebabı”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Güncelleme: Ne yazık ki 2012’nin son çeyreği itibarıyle bu enfes lokanta kapanmış bulunmaktadır. Aşağıdaki yazılar, çektiğim fotoğraflar bundan sonra bu lokantanın bana sunduğu damak tadıyla birlikte bir anı olarak kalacaktır.

Kuyu kebabı çılgınlığı yaklaşık olarak Kastamonu’dan itibaren (Ankara’dan Sinop’a gittiğinizi varsayıyorum) sizin dikkatinizi de çekecektir. Kuyu kebabı denilen kuzuyu bütün olarak kuyuda saatlerce tandırlama yolu ile pişirmeyle elde edilen bir yemek türüdür. Pişirme koşulları ve özenin yanında kullanılan et de lezzet açısından çok önemlidir.

Sinop’ta büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar alabildiğine özgürdür. Kekik dahil onlarca çeşit özgün bitki ile beslenirler. Besili ve diridirler. Haliyle bu hayvanların etleriyle yapılan yemekler de inanılmaz lezzetli olmaktadır. Sinop’un ilçesi olan Erfelek de et ve kasaplarıyla ünlüdür, hatta kırmızı et almak istiyorsanız yine tersane mevkiindeki Erfelek Kasabı’na uğrayabilirsiniz. (Laf aramızda kalsın, her gidişimizde babam (Mehmet Zeki Aydın) oradan kırmızı et alıp dondurup Ankara’ya getirmekte. O kadar uğraştığını göz önünde bulundurursak ette gerçekten bir hikmet olduğunu, bir farklılık olduğunu varsayabiliriz.)

Kuyu kebabının tadına Sinop’ta bakmak istiyorsanız size tek bir yer önereceğim ama adını bilmiyorum. Çok güzel tarif edeceğim ama. Sinop merkezinden girişe doğru gittiğinizde Akliman ve havaalanına doğru bir ayrım vardır. O ayrımdan dönmeden, ayrımı geçtiğinizde hemen sağda göreceksiniz zaten. Burası bir aile tarafından işletilmekte. Bildiğim kadarıyla işletmenin sahibi baba aslında kasap ve haliyle eti nasıl işlemesi gerektiğini sapına kadar biliyor. Kuyu kebabını görerek istediğiniz kısmını talep edebilirsiniz.

Buraya uğradığınızda mutlaka iyice aç olduğunuzdan emin olun çünkü gözünüz doymayacaktır. Çiğ olarak seçip pişirtebileceğiniz lezzetler arasında kasap köftesi ve bonfile gelmekte. Siz sadece miktarı belirtin ve gerisini onlara bırakın. Sizler için özenle pişireceklerdir. O kasap köftesini yedikten sonra inanın bana bir daha başka yerde köfte yemeyeceksiniz, ya da beğenmeyeceksiniz. Yanına ayran sipariş etmeyi de unutmayın. (Kapalı ayran takıntınızdan da kurtulun artık, beni geriyorsunuz!)

IMG_4595
Fotoğraf: “Kasap Köftesi”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Not: Fiyatlara gözünüz kulağınız inanamayacak. Ağzınız açık kalacak. Afiyet olsun.

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

2 Comments

  1. sinop harika bir yer bu sene gezme fırsatı buldum.Hamsilos koyu,ince burun kale velhasıl keşfedilmesi ggereken bir yeer nokulunuz da çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑