Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Dondurmalı Revani (Niyazi Şen Pastanesi)

RE VA Nİ
Fotoğraf: “Dondurmalı Revani”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Bu revani bildiğiniz revanilerden farklı. Kabarıp kabına sığmayan bir hali var ve çok hafif. Hem altı hem üstü hem yanı hem diğer yanı, her yeri kızarmış, içi de altın sarısı. İrmikli revaniler gibi değil Niyazi Şen Revanisi. Söylenene göre haddinden fazla köy yumurtası kullanılarak bu kalınlık elde ediliyormuş. Eğer bulabilirseniz mutlaka tadın. Dondurma koydurtmayı da unutmayın (sade olsun ama). Dondurma her mevsim bulunmuyor, yaz mevsiminde ancak rastlayabilirsiniz.

Not: Niyazi Şen Pastanesi ilin en eski pastanesi. Cumhuriyet ile yaşıt. Merkez dükkan tersane bölgesinde bulunuyor, kime sorsanız gösterirler. Şube ise Sakarya Caddesi üzerinde Büyük Camii’ye gelmeden hemen sol kolda kalıyor. Niyazi Şen denildiğinde akla eşsiz dondurmaları, revanisi, prensesi ve kuru pastaları geliyor.

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

6 Comments

  1. Merhaba Niyazi ŞEN Pastahanesi diyince daha doğru Sinop da pastahane diyince akla gelen bence tek İSİM Niyazi ŞEN Pastahanesi uzun yıllar sinopda kaldım ve devamlı olarak ürünlerinden istifade ettim.Yaptıkları ürünler müthiş leziz özellikle Sinop a has NOKUL üzümlüsüde kıymalısı da ayrı bir tat ama özellikle kaymaklı REVANİ nin tadını hiç bir yerde bulamadım .

  2. Düşünceleriniz için işletmemiz adına teşekkür ediyorum. Tesadüfen okumus oldum. Ben işletme müdürüyüm. İşletmemizle ilgili olumlu olumsuz butun dusuncelerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler 🙂

  3. Prenses’in fotoğrafı var mı?
    İnternette bulamıyorum. 🙂

  4. biraz bakınınca sayfanızda buldum bile 🙂

    • Mümkün olduğunca bütün anlattıklarıma bir fotoğraf eklemeye çalıştım. Prenses de gerek lezzeti gerek görünüşü ile fotoğraflanmayı hak ediyordu zaten 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑