Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Göbekli Hamur (Kulaklı Hamur ya da Sinop Mantısı)

SİNOP MANTISI
Fotoğraf: “Karışık Göbekli Hamur”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Ülkemizde mantı dediğinizde Kayseri Mantısı akla gelir ve olay orada kapanır, biter. Kayseri Mantısı’na dil uzatmayacağım çünkü onu da severek tüketiyorum ancak Göbekli Hamur (bence) her türlü mantıyı açık ara bir kenarda bırakır. Bunu yapmış olduğum gözlemlere dayanarak da söylüyorum. Kim yerse aynı şeyi söyledi istisnasız şu ana kadar çünkü…

Göbekli Hamur kavramı mantıya verilen şekilden ileri geliyor çünkü mantı hamuru açıldıktan ve kare kare kesildikten sonra kıymalı harçtan bir cimcik (Kayseri Mantısı’na göre daha cömert bir cimcik bu) ortaya yerleştirilip hamur bükülerek mühürleniyor. Bir çeşit sandal oluyor ve ortada şirin, tonton, göbeksi bir yapı. İşte bu yüzden Sinop’ta mantıya Göbekli Hamur ya da kulağa da benzeyebildiği için bazen Kulaklı Hamur deniyor. Tabii son zamanlarda turistik kaygı yüzünden tabelalarda hep Sinop Mantısı adı yer almakta. (Tamamen karşıyım bu olaya, basbayağı Göbekli Hamur bu, neden böyle bir kaygı oluştu anlayamadım.)

Kayseri Mantısı’ndan farklı olarak Göbekli Hamur susuz servis edilmekte, yani su tamamen süzülüyor. Klasik, sarımsaklı yoğurtlu olanında haşlanmış hamurların üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp yağda kızdırılmış biber sosu dökülüyor ve afiyetle yeniyor. Gelelim Sinop’a bir kat daha özgü olan hamura… O da cevizli olanı. Evet, yanlış duymadınız! Cevizli! Yine aynı şekilde hamurlar haşlandıktan sonra üzerlerine dövülmüş ceviz içi dökülüyor ve köpürtülüp kızdırılmış tereyağı gezdiriliyor. Fevkalade bir tat!

Göbekli Hamur’u dışarıda tüketecekseniz Sinop’lu işletmeler size güzel bir seçenek sunuyor. Karışık tabak. Tabağınızın yarısında sarımsaklı yoğurtlu, yarısında cevizli gelmiş oluyor ve siz her ikisinin tadına da bakmış oluyorsunuz. Bu şu açıdan da iyi: Bazen cevizli olanı insanlara dokunabiliyor, ağır gelebiliyor. Eğer karışık tabağınızı usul usul tüketirseniz, biraz ondan biraz bundan şeklinde, içiniz bayıldığında sarımsaklı yoğurtlu olanı imdadınıza yetişecektir.

Not: Sinop mantısını evinizde yapmak ve tarifi için tıklayın.

IMG_6872
Fotoğraf: “Karışık Sinop Mantısı’na Yakın Bir Bakış (Asmaaltı Döner ve Mantı Salonu)”, Nurettin Mert Aydın, 2013

Göbekli Hamur’u nerede yiyelim?

Yine farklı farklı seçenekler olmakla beraber “Asmaaltı Döner ve Mantı Salonu”nu ve “Örnek Fırını”nı tavsiye ederim. “Asmaaltı Döner ve Mantı Salonu” Sinop’un merkeze uzanan ana caddesi, Sakarya Caddesi’nin sonunda yer alıyor. Meydankapı’da. “Örnek Fırını” da iskeleden tersaneye giriş yapılan yerde, Kotracı Ayhan’ın dükkanının hemen yanında yer alıyor.

Not: Eve dönerken Göbekli Hamur götürmek isterseniz iki seçeneğiniz var: Fırınlanmış ve derin dondurulmuş. Fırınlama yolu ile çiğ hamurlar kurutularak uzun yola dayanıklı hale getiriliyor. Derin dondurulmuş olanında ise sizin için daha önceden derin dondurucuda şoklanmış hazır paketler isterseniz strofor kutu (köpük kutu) ile yolculuğa hazırlanıyor. Fırınlanmış ya da dondurulmuş olarak alacaksanız fiyat performans açısından Nokta Durağı’ndaki (Sinop girişine doğru giderken) İstankol Fırını’nı tavsiye ederim.

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2013 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

6 Comments

 1. Sinop için referans site olmuş resmen Mert, valla tebrikler. Mantı da muhteşem zaten, sırf mantı için bile Sinop’a gidilir tekrar.

  • Sağ ol Naim’im Tezel’im, beğendiğine sevindim. Zaten fotoğraflardan bazıları birlikte gittiğimizdeki dönemde çekilmiş fotoğraflar, hatırlamışsındır. Yine gidip yine mantılar yeriz en yoğurtlu ve cevizlisinden…

 2. Mert, biz Teyze’nin Yeri’nin mantısını Örnek Fırını’na göre biraz daha fazla beğendik. Sanırım Teyze’nin Yeri, Örnek’e göre biraz daha yağlı yapıyor, tereyağı kokusu ve lezzeti daha baskın. Ama ikisinde de günün 24 saati Sinop mantısı yiyebilirim.

  • Afiyet olsun öncelikle.
   24 saat mantıyla beslenirsen ya da Sinoplu tabiriyle “hamurla” sonunu düşünemiyorum. Ama en azından “fast food” getirisi olmamış olur. Cevizliyi de beğenmişsinizdir umarım.

   “Teyze’nin Yeri” de güzel mantı yapıyor, hatta yanlış hatırlamıyorsam lokantada servis mantı işini ilk o başlatmıştı. Dediğin gibi, “Teyze’nin Yeri” daha yağlı ve sulu bırakıyor mantıları. Aslında yer adı belirtip belirtmemekte epey tereddüt ettim ama sonuçta hep dediğim gibi, yazdığım yerler benim gittiğim, alışık olduğum yerler. Ne yapayım, elimden bu kadar geldi 🙂

   Sonuçta Sinop’ta mantı her yerde her zaman güzeldir muhakkak. 😉
   Afiyet olsun bir kez daha!

 3. Sinop’a cocuklariyla gidenlere ozellikl teyzenin yerini tavsiye ediyorum. Mantisi harika olmakla beraber yemek cikisi cocuklarini karsidaki baris manco patkinda oynatip kendileri de aldiklari kaloriyi eritmek icin yetiskinlwr icin olan egzersiz aletlerni kullanabilirler. Hususan ickisiz mekan ariyorsaniz tavsiye ederim buradan manti yemeden gitmeyin porsiyonlarda bir kisi icin epey goz doldurucu.

 4. En iyi mantı bizim evde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑