Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Nokul

NOKUL
Fotoğraf: “Kıymalı Nokul”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Bakın kolay bir adı var: Nokul. “N” ile başlayıp “l” ile bitiyor ama her nedense gidip fırına “lokum”, “hokul”, “lokul” ya da türevi kelimeler fısıldayanlar oluyor. Öğrenin okunuşunu yazılışını ne olur!

Nokul birkaç yıl öncesine kadar hazır olarak satılan bir yiyecek değildi, genelde bayramlarda Sinop’ta evlerde pişirilir ve misafirlere ikram edilirdi. Sonra fırınlar (ekmek fırınları) gözlerini açıp bu yiyeceğe sahip çıktılar ve peynir ekmek gibi satmaya başladılar.

Nokul dediğimiz şey aslında bir çeşit açma börek. Farklı fırınlarda farklı içeriklerle bulabilmek mümkün ama özüne bakarsak iki türün baskın olduğunu görmekte ve bilmekteyiz. Kıymalı ve üzümlü – cevizli. Üzümlü – cevizli olanını yemenizi özellikle tavsiye ediyorum.

Evlerde yapıldığı dönemlerde (hala yapılıyor) Nokul, uzun uzun şeritler halinde tepsilere dizilirdi ve dikdörtgen şeklinde kesilip paylaştırılırdı tabaklara (bazen baklava şeklinde bıçakla verev şekil de verildiği olurdu) ve afiyetle yenilirdi. Şimdilerde ise fırınlarda hem hazırlanması ve sunumu kolay hem de görsel olarak farklı olduğu için sarmal olarak satılıyor. Hani az önce üzümlü – cevizli olanını tavsiye etmiştim ya… İşte fırından yeni çıkmışına denk gelirseniz sarmalın en dışından yemeye başladığınızda, tavsiyemin nedenini anlayacaksınız…

Nokul’un içeriğine ve yapılışına gelirsek… Hamuru mayalı bir hamur (nadir de olsa midesi hassas olanlara dokunabiliyor, o nedenle yanınızda mide ekşimesine karşı ilaç almayı sakın unutmayın) ve ince ince açılıp kat kat diziliyor. Bu katların arasına kıymalısında kıyma ve soğanla hazırlanmış harç, üzümlü – cevizlisinde ise kuru üzüm, ceviz içi ve toz şeker serpiliyor.

Bazı fırınlarda alternatif içerikli Nokullar da üretilmeye başlandı. Bunlardan en başarılı bulduklarım Örnek Fırını’nın tahinli Nokul’u ve Yalı Kahvesi’nin karşı aralığındaki simit fırınının (adını bilmiyorum) ıspanaklı Nokul’u. Eğer vaktiniz varsa bunlardan da tadabilirsiniz.

Nokul’u nerede yiyelim?

Demirkol Fırını’nı (Abbas olarak da biliniyor, Sakarya caddesi üzerinde, Büyük Cami aralığının, Niyazi Şen Pastanesi şubesinin karşısında) tek geçerim. İnanılmaz başarılılar Nokul konusunda. Hem kıymalısını hem üzümlü – cevizlisini buradan temin edebilirsiniz.

Not: Geri dönüşte yanınıza Nokul alabilirsiniz, uzun süre dayanıyor. Hatta evinize ulaştığınızda derin dondurucuya koyup fırında (mikrodalga olsun ya da olmasın) ısıtıp tüketebilirsiniz.

YEMEK sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

3 Comments

  1. Demirkol’un da Örnek Fırını’nın da nokulları çok güzel. Bence Sinop’ta sabah kahvaltısı için sıcacık nokul ve yanında çaydan fazlasına ihtiyaç yok. Zaten mantı, nokul derken Sinop’tan hamurkafa olarak döndük. Fakat tatları damağımızda kaldı.

  2. teekkürler afiyet olsun yine beklerz sinop’a (DEMİRKOLLAR FIRINI)..

    • Ben teşekkür ederim.

      Ben Sinopluyum zaten 🙂 Bir Sinoplu olarak nokulu tanıtmaya çalışıyorum fırsat buldukça 🙂 Hemen hemen Sinop’ta her yerin nokulunun tadına bakmışımdır ancak evlerde eskiden pişirilenleri saymazsak en güzel nokul Demirkollar Fırını’nın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑