Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Mısır Çorbası

Mısır Çorbası
Fotoğraf: “Mısır Çorbası”, Nurettin Mert Aydın, 2010

Malzemeler:

– Kırık mısır (1 kase)
– Barbunya (1 kase)
– Kuşbaşı et (250 gr.)
– Kuru soğan (3 – 4 adet, orta boy)
– Domates (2 adet, orta boy)
– Tereyağı
– Su
– Tuz

Hazırlanışı:

– Mısır ve barbunya bir gece öncesinden ıslatılır.
– Ertesi gün mısır ve barbunya ayrı ayrı kaplarda yeterli miktarda su içinde haşlanır.
– Ayrı bir tavada et suyunu salıp çekene kadar kavrulur.
– Mısır, barbunya ve kavrulan et büyük bir tencereye alınır ve karıştırılır. Üzerine su eklenerek (içindekiler görünmeyene kadar) yavaş yavaş haşlanmaya bırakılır ve et yumuşayana kadar pişirilir.
– Ayrı bir tavada soğanlar yemeklik doğranır ve tereyağında pembeleşinceye kadar (arzu edenler daha da fazla) kavrulur ve üzerine rendelenmiş domatesler ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Son olarak tuz eklenir.
– Yağda kavrulan soğan ve domates haşlanmakta olan büyük tenceredeki mısır, barbunya ve et karışımına ilave edilerek karıştırılır. Az bir miktar daha pişirildikten sonra çorba servise hazır hale gelir. (Su miktarını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.)

Afiyet olsun!

YEMEK TARİFLERİ sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2010 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

4 Comments

  1. Süper görünüyor. Fotoğrafları değil ama yemek tarifini izinsiz kullanacağım bilgin olsun :):)

  2. Bu mısır çorbası salçalı yemek gibi. Birde bunun ayranlısı var ki o daha hafif ve daha leziz bence. Annenizin ellerine saglık tadı güzeldir eminim ama benim söylediğimide bir gün yapsın farkı görün .

    • Ayranlı olanını hiç tatmadım ancak bu haliyle en favori yemeklerimden olduğunu söyleyebilirim. Salçalı yemek gibi değil, hatta içinde salça bile yok. Fotoğraftan öyle yorumlamış olabilirsiniz ancak iyi kalite et ve doğal kırık mısır ile hazırladığınızda enfes olacağına garanti veririm. Şimdilerde insanlar ne yazık ki konserve mısır ya da donmuş mısır taneleriyle mısır çorbaları hazırlamaya çalışıyorlar ancak sadece sulu posa yiyorlar haberleri yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑