Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Erfelek Şelaleleri

İzninizle Erfelek Şelaleleri ile ilgili yazıma 2014 yılının Ağustos ayında arkadaşım Serdar Mumcu ile yaptığımız tam tırmanışa ait video ile başlamak istiyorum. Şelalelerin içinden geçen ve 1,5 saat süren, zorlu ama eğlenceli videomuzun 11 dakikaya sığdırılmış, hızlandırılmış halini izlemek isterseniz lütfen buyrun (HD 1080p olarak izlemenizi tavsiye ediyorum):

Erfelek Şelaleleri ile ilgili bir itirafta bulunayım. Hani sürekli Sinop aşağı Sinop yukarı diye ahkam kesiyorum ya… 29 senedir ilk kez 2009 yılının Mayıs ayında gördüm bu ağzımın düşmesine neden olan mekanı.

Erfelek Sinop’a yaklaşık yirmi dakika uzaklıkta bir ilçe. Merkezden Sinop girişine doğru giderken Akliman ve Havaalanı dönüşünü geçtikten sonra gelinen Pervane ana kavşağından sağa döndükten sonra tabelaları izleyerek Erfelek’e ulaşabilirsiniz. Kasapları ve etiyle meşhur olan Erfelek’te görülmesi gereken yerler Erfelek Barajı ve Erfelek Tatlıca Şelaleleri’dir. Erfelek Barajı Erfelek Şelaleleri yolu üzerinde olduğu için bir bakıma bir taşla iki kuş vurmuş olmaktasınız. Erfelek meydanında bulunan taksilerle konuşup 50 ya da 60 TL ödeyerek sizi şelalelere götürmelerini ve 1 saat bekleyip geri getirmelerini talep edebilirsiniz. Yolculuğa çıkmadan yanınıza almanız gereken yiyecek ve içecekleri size taksi şoförleri hatırlatacaktır zaten.

THE FALLING SILK
Fotoğraf: “Erfelek Şelaleleri 1”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Yolda irili ufaklı şelalelere rastlayıp “tamam geldik işte” demeyin keza en alttaki ana şelaleyi gördüğünüzde yoldakilerin şelalecik olduğunu anlayacaksınız. Erfelek Şelaleleri aslında bir dağın katlarında yer alan şelale takımı olarak görülebilir. 28 adet olduğu söylense de irili ufaklı yeni keşiflerle sayıları sürekli artmakta. Hepsini sırayla görmek için kondüsyonunuz ve ekipmanınızın tam olması gerekiyor yoksa öyle güle oynaya çıkmaya başlarsanız ancak 2 ya da 3 tanesini görebilirsiniz. Yer yer taşlara tırmanarak, yer yer ipleri kullanarak tepeye doğru ilerleyip şelaleleri ziyaret edebilirsiniz.

"THE FALL OF ADAM"
Fotoğraf: “Erfelek Şelaleleri 2”, Nurettin Mert Aydın, 2009

GEZİ sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

5 Comments

 1. Kardeş yollar yapılmış, biz kendi aracımızla gittik, ulaşım gayet kolay. Kaynağa kadar tüm şelaleleri de tırmandık, buz gibi sularına daldık, gerçekten muhteşem. Türkiye’de çok yer gezdim ama burayı görmeden ölmemek lazım. Zaten o buz gibi sulara dalınca insanın ömrüne ömür eklenir. En yakın zamanda tekrar gideceğim. Site de gerçekten güzel olmuş, eline sağlık, bize çok faydası oldu.

  • Yolların yapıldığına çok sevindim, çünkü gerçekten bitmek bilmeyen bir çileydi 🙂 Tekrar belirteyim, ben de o kadar Sinopluyum diyorum, senelerdir gidiyorum daha yeni yeni keşfettim sayılır ben de Erfelek Şelalelerini ve dediğin gibi tamamen büyülendim. Kendi ülkemizde, dibimizde böyle bir yer var ve kaçımız biliyor diye düşününce şaşırdım kendi kendime. Fotoğraf falan çektiyseniz Sinop ile ilgili Flickr vs. paylaşırsanız haberim olsun 😉

   Not: Siteye gelince… Beğendiğinize sevindim, teşekkür ederim.

 2. Sinop merkezden Erfelek Şelaleleri’ne taksi dışında ulaşım nasıl sağlanır? Şelalere giden bir servis, minibüs filan var mı?
  Site gerçekten çok faydalı. Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Öncelikle sitemi beğendiğiniz için ben teşekkür ederim.

   Erefelek Şelaleleri’ne gitmek için Sinop’ta merkezden (Uğur Mumcu Meydanı – Park’ta Melia Kasım Oteli’nin Çaprazında Meydan Büfe’nin önündeki otobüs durağı) Erfelek dolmuşları kalkıyor. Bunun yanı sıra şehir girişinde, Tarihi Cezaevi’ne gelmeden sağ kısımda yine dolmuş alanı mevcut. Buradan da Erfelek dolmuşları periyodik olarak kalkmakta. Erfelek’e ulaşım için bu dolmuşları kullanabilirsiniz.

   Bu dolmuşlar Erfelek ilçe merkezine kadar ulaşım sağlıyor. Merkezden şelalelere taksi ile ulaşım sağlamanız gerekiyor ya da zaman zaman ilçe sakinleri araçlarını kiralayabiliyorlar.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

 3. Çok teşekkür ederim. Söylediğiniz yerleri hatırlıyorum. Bulmam kolay olacak. 🙂 Tarihi Cezaevi’ne gelmeden dolmuş durakları var demişsiniz. Oradan bineriz dolmuşa. Bir soru daha: Taksiler tahmini olarak ne kadar yazar? Bunu soruyorum; çünkü 4 öğrenci toplanıp gezmeyi planlıyoruz ve bütçemiz çok kısıtlı. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑