Sinop İskelesi parklar bölgesinden denize doğru uzanmaktadır. Yakın zamanlarda uzatılan bu iskele sayesinde artık turistik cruise gemileri Karadeniz deniz yolculukları kapsamında Sinop limanını da tur kapsamına dahil etmekteler. (Yabancı turistik cruise gemilerinin uğradığı diğer ülkemiz sınırları içerisindeki Karadeniz limanı da Trabzon Limanı’dır.) Gümrüklü geçişler için ayrı bir yapının inşaa edilmesiyle beraber özellikle yaz aylarında Sinop denizden gelen turistlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Kale'den İskele
Fotoğraf: “İskele (Kaleden Bakış)”, Nurettin Mert Aydın, 2009

Sinop İskelesi özellikle amatör balıkçıların vazgeçilmez yeridir. Çeşitli balık türlerinin ister sinek oltası ile ister kamış olta ile keyifli bir şekilde tutulabildiği iskeleden şehri izlemek de ayrı bir keyiftir. Fazla kaçırılan yemeklerden sonra yürüyüş yapmak için, ya da parktaki kabak çekirdeği satanlardan alınan çekirdeklerin tüketilmesi için (ama lütfen kabukları yerlere ya da denize atmayalım) fevkalade bir mekandır.

FROM THE SEA
Fotoğraf: “İskelede Balıkçılar”, Nurettin Mert Aydın, 2009

GEZİ sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.