Sinop Turu

Ankara'da doğup büyüyen bir Sinoplunun gözünden Sinop

Sarıkum

Sarıkum Sahili
Fotoğraf: “Sarıkum Sahili”, Nurettin Mert Aydın, 2007

Sarıkum… Dertlerin tasaların bitip özgürlüğün başladığı yerdir benim için. Fazla bilinmez, fazla ziyaret edilmez. Uçsuz bucaksız altın sarısı kumuyla denizde boğulan sahili, yeşillikler arasında saklı kalan köyü ve kuşların uğradığı gölü ile eşsiz bir yerdir Sarıkum.

Sinop’tan Sarıkum’a araba ile yaklaşık 25 dakikada gidilebiliyor. Şehir merkezinden Sinop girişine gittiğimizi varsayarsak Sinop girişini, Akliman dönüşünü geçtikten sonra Pervane mevkiindeki ana kavşaktan Ayancık yoluna doğru sağa dönülüyor (Tabelalar sizi yönlendirecektir). Daha sonra bu yolun yaklaşık 20. kilometresinden sağa girdiğinizde köyü ile birlikte Sarıkum başlamış oluyor. Sırasıyla Sarıkum köyü, Sarıkum gölü ve Sarıkum sahilini gezebilirsiniz.

Sarıkum gölü koruma altında olan bir yer. Nesli tükenmekte olan göçmen kuşların uğrak yeri aynı zamanda. Yakın zamanda kuşları gözetleyebilmek için kabile evlerini andıran yapılar yol kenarına yapıldı. İsterseniz bu yapılardan kuşlara bakabilirsiniz ya da panolardan kuş türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yolu takip ettiğinizde yol sizi boş bir alana ve sahil girişine götürmüş oluyor. Sarıkum’da deniz ve Güneş keyfi bambaşkadır ancak Akliman sayfasında belirttiğim gibi burada da tedbirli olmakta yarar var. Çünkü ne de olsa açık deniz burası.

TREES AND BOWING
Fotoğraf: “Sarıkum’da Ağaçlar”, Nurettin Mert Aydın, 2008

Sarıkum’da dikkatinizi bir şey çekebilir, o da kumun üzerinde çam ağaçlarının olması. Evet, yanlış duymadınız. Sahil kumunun üzerinde çam ormanları mevcut. Sarıkum’da da rüzgar yüzünden ağaçlar boyun eğmiş durumda.

GEZİ sayfasına geri dönmek için tıklayın

Nurettin Mert Aydın • 2009 • Tüm hakları saklıdır. Site içindeki bilgilerin ve fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

2 Comments

  1. Buranın fazla bilinmemesi, fazla gidilmemesi en güzeli, biraz saklı kalsın. Gerçekten Sinop’ta en beğendiğim 2-3 yerden bir tanesi burası. Deniz pırıl pırıl, tuzu çok az, çıktıktan sonra duş almasanız bile rahatsız olmuyorsunuz. Ters akıntıdan çekintiğimiz için çocuk gibi kıyıda yuvarlanıp durduk ama o bile yeter. Un kadar ince bir kumu var, bu kadar ince kumu olan bir sahil görmemiştim, sanki özel olarak elenerek özenle oluşturulmuş. Yalnız sahilin ileri kısmı çöp içindeydi, muhtemelen deniz atmış. Ama sahilde çöp çok fazla olduğundan bende buranın yeterli sıklıkta temizlenmediği ve tabiat koruma alanı ilan edilmesine rağmen temizliği için gereken özenin gösterilmediği izlenimi uyandı.

    • Sarıkum denizi açık deniz olduğu için çeşitli riskler mevcut, doğrudur. Temkinli yüzmekte her zaman fayda var.

      Tabiat koruma alanı ilan edilen kısım aslında sadece Sarıkum gölü, göçmen kuşların uğrak noktası olduğu için; dolayısıyla sahilin temizliğini bununla bağdaştırmamak gerekiyor.

      Açık deniz olduğu için rüzgar eksik olmuyor ve dalgalarla açık denizlerdeki türlü nesneler kıyıya vuruyor. Üzücü de olsa aslında buradaki durum insanlığın kendi durumu. Kendi yaptıklarımız, kendi attıklarımızı burada izleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Sinop Turu

Theme by Anders NorenUp ↑